ادامه روند تقابل چین و آمریکا

نگاه کلی به اختلافات بین آمریکا و چین
1399/05/05 یکشنبه - 12:00

از سال2000 میلادی به بعد، با رشد سریع شاخص های اقتصادی چین، پیشی گرفتن اقتصاد این کشور از آمریکا کاملا قابل پیش بینی بوده است.

usa and china trade war

علاوه بر مطلب فوق توان نظامی بالای چین، تجارت قوی، وسعت و جمعیت بالای این کشور، دستیابی به جایگاه اول اقتصادی دنیا را برای چین دستیافتنی تر می کند. با وجود این پتانسیل بالا برای ایجاد اختلاف بین این دو کشور از ابتدای روی کار آمدن دولت دونالد ترامپ، بر سر موارد مختلفی با عملکرد دولت چین دچار اختلاف شدند از جمله مهم ترین‌ تنش ها عبارت است از:

این اختلافات به حدی رسید که در روز سه شنبه/21ژوئیه آمریکا به چین 72 ساعت فرصت داد تا کنسولگری اش را در شهر هیوستون درایالت تگزاس ببندد. قبل از این اقدام فیلمی از کنسولگری چین منتشر شد مبنی بر سوزاندن کاغذهایی در حیاط.

مایک پومپئو، چین را به سرقت نه تنها حق مالکیت معنوی و اطلاعات خصوصی مردم آمریکا و حتی اروپا متهم کرد. او همچنین گفت: "دولت آمریکا انتظارات مشخصی از حزب کمونیست چین تعیین کرده و وقتی آنها برآورده نشود، ایالات متحده برای محافظت از منافع مردم، امنیت ملی، مشاغل و اقتصاد خود اقدامات لازم را انجام خواهد داد."

president usa and china

گفته شده که کنسولگری چین در هیوستون حدود ۶۰ کارمند دارد. چین علاوه بر سفارت خود در شهر واشنگتن، در نیویورک، لس‌آنجلس، سان فرانسیسکو و شیکاگو نیز کنسولگری دارد. در اقدامی دیگر آمریکا همچنین ۴ تبعه چینی را به تقلب در دریافت ویزا و اظهارات دروغ در مورد وابستگی‌شان به نیروهای مسلح چین متهم کرده است. پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، سه نفر از این افراد را بازداشت و در جستجوی نفر چهارم است. گفته می‌شود که این فرد در کنسولگری چین در سانفرانسیسکو پنهان شده است.

چین در پی این اقدامات دستور بسته شدن کنسولگری آمریکا در شهر چنگدو واقع در جنوب غرب چین را با بیش از ۲۰۰ پرسنل صادر کرد. این کنسولگری به دلیل نزدیکی‌اش با منطقه خودمختار تبت، دارای اهمیتی استراتژیک است. به گفته وزیر خارجه چین: "این اقدام پاسخی ضروری و قانونی" در واکنش به بسته شدن کنسولگری این کشور است. این وزارتخانه همچنین گفته: "مسئولیت روابط فعلی چین و آمریکا بر عهده ایالات متحده است". حال باید دید آیا این اختلافات نقاط شروع اصطکاکات بین این دو کشور بوده و یا اینکه تنها برای گرفتن دست بالا در مذاکرات بین دو کشور می باشد؟


X
X
×