شناخت انواع ضایعات مس در بازار ایران

شناخت ضایعات مس در بازار ایران
1399/03/24 شنبه - 15:30

در این مقاله قصد داریم به شیوه ساده انواع ضایعات مس و اصطلاحات رایج بازار را در مورد ضایعات مس بررسی کنیم و با شناخت این ضایعات در هنگام خرید و فروش، از قیمت انواع ضایعات مس مطلع باشیم. چرا که قراضه‌های مسی با توجه به نوعی که دارند دارای ارزش متفاوتی هستند که اطلاع از این ارزش در هنگام فروش این ضایعات به ما کمک می‌کند تا متضرر نگردیم.

 1. سیم لخت بدون روکش:
  • کابل قرمز:
  • سیم و کابل و یا مفتول بدون روکش که رنگ مسی آن کاملا می‌درخشد و قسمت هادی مس، مفتولی است و از سیم های افشان و مویی خبری نیست. این نوع قراضه، با ارزش ترین نوع ضایعات مس است و کابل قرمز مس، به دلیل اینکه برای تولیدات با کیفیت بالاتر استفاده می‌شود بالاترین قیمت را دارد.

   unshielded copper cable
  • کابل سیاه:
  • : سیم و کابل با هادی مفتولی بدون روکش که رنگ سیاه به خود گرفته‌ اند و این نوع قراضه یا به علت استفاده و مستعمل شدن کابل قرمز می‌باشد و رنگ سیاه این نوع قراضه به علت مجاورت با هوا و نور خورشید و رطوبت، در طی مدت طولانی می‌باشد. (مثل سیم های هوایی برق) و یا در اثر سوزاندن کابل های مفتولی بدست می آید .این ضایعات نیز همچنان از ارزش بالایی برخوردارند.


  • سیم قرمز شرکتی (افشان):
  • این نوع ضایعات عموما حاصل از زائدات تولید بوده و عموما سیم های افشان و مویی و یا گاهی کابل قرمز در هم بوده که در پروسه تولید کارخانجات سیم و کابل حاصل می‌شود. قیمت ضایعات سیم مس شرکت هم رده قیمت کابل سیاه می‌باشد.

   company red wire
  • تسمه مسی:
  • تسمه مسی قرمز که در تابلوهای برق یا ترانس ها استفاده می‌شوند، به دلیل داشتن استانداردهای رسانایی سیم و کابل و همچنین حفظ رنگ قرمز خود از ارزش بالایی برخوردارند و تقریبا جزو رده اول ارزشی مس (به مانند بخش الف) می‌باشند. البته باید تسمه مسی و قطعات صفحه مسی ضخیم از هم تمیز داده شوند، چرا که صفحات مسی در دسته مس ذوبی می‌باشند.

   Copper straps
 2. ضایعات مس ذوبی:
 3. این دسته از قراضه مس بدلیل داشتن ناخالصی های اندک ذاتی یا ناخالصی های غیر ذاتی (روی سطح مس) فقط مخصوص ذوب شدن در کوره های کوچک ذوب مس جهت استفاده های آندی و متفرقه می‌باشد و از خواص مس کاتدی بهره نمی‌برند. بدین ترتیب در کوره های ذوب شرکت ‌های مفتول سازی مس که نیاز به خلوص بالا جهت رسانایی الکتریکی دارند، راهی ندارد. همین دلیل باعث می‌شود قیمت مس ذوبی پایین تر از مس‌های رده اول باشد. به طوری که عموما میزان ناخالصی (پرت) حدود 7 الی 14 درصد نسبت به مس خالص در نظر می‌گیرند. انواع مس ذوبی در بازار به گونه های زیر می‌باشد:
  مس ذوبی در هم - ظروف مسی - قطعات و براده و صفحه مسی - لوله مسی - سیم آرمیچری موتور - رادیاتور مسی - سیم سوخته مسی - مس قلعدار - سیم و مفتول لاکی یا نخی

  melt Copper
  copper dishes scrap
  copper sheet scrap
  pipe copper scrap
  copper scrap scrap
  copper radiator
  fire copper wire

  هرکدام از اقلام فوق در بازار ضایعات فلزات رنگین به عنوان مس ذوبی شناخته می‌شوند و همچنین مخلوطی از کل اقلام فوق را نیز مس ذوبی درهم می‌نامند. طبیعی است چنانچه مس ذوبی فقظ شامل یکی از اقلام فوق باشد، ارزش بالاتری دارد. به دلیل اینکه در بحث تشخیص و تصفیه از کیفیت بالاتری برخوردار می‌باشند. شکل اقلام مس ذوبی از روی نامشان مشخص می‌باشد. تنها در مورد سیم سوخته این توضیح لازم می‌باشد که سیم‌‌های روکشدار مس در سایز های پایین چنانچه با دستگاه آسیاب، خالص نشوند و به روش غیر اصولی و غیر بهداشتی سوزانده شوند تا روکش آنها از بین برود به سیم سوخته معروفند و به دلیل وجود لایه ای از اکسید مس و ناخالصی دیگر جزو مس ذوبی محسوب می‌شود. در صورتی که این سیم ها از نوع مخابراتی باشند یعنی به جای هادی افشان ، مفتولی نازک باشند و سوزانده شوند ، در بازار به ضایعات مخابراتی معروف هستند (مثل سیم های تلفن) و ارزش ریالی آنها بین مس خالص و مس ذوبی می‌باشد دلیل این ارزش بالاتر اینست که روکش آنها شمعی بوده و در زمان سوختن پرت کمتری دارند . در مورد سیم و مفتول لاکی یا نخی باید اشاره کردکه لایه ای از لاک یا نخ یا هردو، دور مس قرار دارند. ضایعات مس قلعدار نیز از یک لایه آبکاری قلع روی مس حاصل شده است و رنگ سفید دارد.

  Telecommunications wires
 4. مس آسیابی (پودری):
 5. این نوع از ضایعات، حاصل دستگاه های آسیاب سیم و کابل روکشدار مسی می‌باشند. به طوری که سیم و کابل روکشدار مسی وارد دستگاه آسیاب شده و خرد شده و به شکل پودر مخلوط با روکش پی وی سی در می‌آید. در این دستگاه با توجه به اختلاف چگالی مس و پی وی سی، پودر مس از پودر پی وی سی جدا می‌شود. این روش اصولی خالص سازی ضایعات سیم و کابل می‌باشد. البته با توجه به کیفیت دستگاه‌ها، گاهی پودر پی وی سی هم داخل پودر مس می‌باشد. این پودر در هنگام خوراک گیری در گوره های ذوب مس پرت دارند، به این دلیل قیمتی پایین تر از مس خالص دارند و رنج قیمتی آن بین مس خالص و ذوبی دارند.

  powderd copper wire
 6. ضایعات سیم و کابل روکشدار مسی:
 7. همانطور که از نامش مشخص است، سیم و کابل‌هایی که دیگر مورد استفاده ندارند در این دسته هستند. عموما این نوع ضایعات درهم بوده و تشخیص این که چقدر خلوص مس دارند بسیار مشکل می‌باشد، به دلیل اینکه انواع مختلفی کابل و سیم وجود دارد. مثلا کابل های روکشدار آرموردار که علاوه بر مس و پی وی سی، لایه ای از سرب روی آنهاست. همچنین کابل‌های روکشدار از تک رشته به بالا وجود دارد.

  shielded cable scrap
  shielded_cable_scrap

  یا گونه ای از سیم های آنتنی هستند که ضایعاتشان ارزش خاصی ندارد. مثل آنتن های تلویزیون و سیم های CCA که آلومینیوم که توسط مس آبکاری شده و بعد روکش می شوند. بنابراین ضایعات سیم و کابل روکشدار می‌توان از 5 الی 85 درصد مس داشته باشد و تعیین قیمت برای آنها کار کارشناسی می‌باشد و عموما خرید و فروش این نوع ضایعات، شامل ریسک بالایی برای خریدار و یا فروشنده است.

  antenna cable scrap

  از این پس با شناختی که از ضایعات مس دارید می‌توانید ضایعات مس خود را در رده ارزشی واقعی خود، به سامانه دورنریز در محل خودتان با بالاترین قیمت بفروشید. تمامی دسته بندی های فوق در اپلیکیشن و سایت دورنریز موجود می‌باشد.


X
X
×